Description
Ulysses is a bold and brave collection made for the modern-day hero or heroine. Skillfully crafted marine links of oxidized sterling silver join together to complete this simple, yet strong men's bracelet from the Marco Dal Maso Collection. The 8-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Grey |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Men's Diamond Curb Link Bracelet 1/2 ct tw Round Sterling Silver 8.25" T0ZDf61n
- $749.99 $98.50
Save: 87% off
- Diamond Tennis Bracelet 7 carats tw Round 14K White Gold JcFqlJ7K
- $10,999.99 $92.50
Save: 99% off
- Le Vian Sapphire Bracelet 1-1/3 ct tw Diamonds 14K Vanilla Gold 0QX5Vf1C
- $15,747.50 $97.50
Save: 99% off
- Diamond Tennis Bracelet 2 ct tw Round 10K Yellow Gold 7.25" nelvDydU
- $3,999.99 $90.50
Save: 98% off
- Clemson University Leather Bracelet Sterling Silver 7" bGqIvP62
- $119.99 $95.99
Save: 20% off
- Pnina Tornai Black Diamond Bracelet 2-1/4 ct tw Round 14K Rose Gold 7" u9Y6295A
- $2,999.99 $98.50
Save: 97% off
- Matte Coin Hinged Bangle 14K Yellow Gold woSP5ZB0
- $1,599.99 $90.50
Save: 94% off
- Textured Nugget Bracelet 14K Yellow Gold 7" JoakUWfr
- $3,699.99 $95.00
Save: 97% off












