Description
Ulysses is a bold and brave collection made for the modern-day hero or heroine. Skillfully crafted marine links of 18K rose gold-plated sterling silver join together to complete this simple, yet strong men's bracelet from the Marco Dal Maso Collection. The 8-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 18K Gold Electroplate |
| Metal Plating Type | Gold Electroplate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Paperclip Chain Necklace/Bracelet Set 14K Yellow Gold 24" ieAYem9z
- $1,099.99 $98.00
Save: 91% off
- Shy Creation Diamond Tennis Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold 7" SC55023904 bi1Hgn3i
- $5,900.00 $90.50
Save: 98% off
- University of Kentucky Anklet Sterling Silver 9" Pq8LG7Br
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Natural Emerald Bolo Bracelet 1/6 ct tw Diamonds 10K White Gold yhfAvbrh
- $899.99 $95.50
Save: 89% off
- Round 3.6mm Franco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" Vn1fpxCq
- $3,499.99 $98.00
Save: 97% off
- Men's Diamond Bracelet 3/8 ct tw Stainless Steel/Ion-Plating Ypv7E5bn
- $699.99 $91.50
Save: 87% off
- Infinity Bangle Bracelet Sterling Silver PeT6C9XO
- $199.99 $96.50
Save: 52% off
- Men's Natural Onyx Dad Bracelet 1/20 ct tw Diamonds Ion-Plated Stainless Steel 8.5" 7MSZvBsd
- $149.99 $92.50
Save: 38% off












