Description
Brilliant round diamonds and baguette-cut diamonds line striking openwork links in this elegant women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 5 carats and the 7.5-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 3.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 3.4 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Men's Chain Bracelet Tungsten/Black Ion-Plated Stainless Steel 2CCGUHDA
- $199.99 $90.00
Save: 55% off
- Marco Dal Maso Men's Smooth Brown Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" nMdQhrt7
- $197.00 $93.00
Save: 53% off
- Lab-Created Sapphire Bracelet Blue/White 10K Yellow Gold zjAblpNR
- $999.99 $94.50
Save: 91% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round 10K Rose Gold MoQAAkQj
- $1,399.99 $93.00
Save: 93% off
- Scripted Monogram Bracelet ikj3DAOb
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- John Hardy Men's Legends Naga Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver BNo2R5Pc
- $1,450.00 $98.00
Save: 93% off
- John Hardy Dot Station 6.5MM Bracelet in Silver and 18K Gold, Medium XOWuGovi
- $825.00 $98.50
Save: 88% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K Rose Gold AGLejckU
- $999.99 $94.00
Save: 91% off












