Description
Clusters of striking round and baguette-cut diamonds are framed by sparkling round diamonds in this gorgeous woman's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.8 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold 8.5" RH51tVIG
- $4,199.99 $96.00
Save: 98% off
- Bangle Bracelet 10K Rose Gold 6IOlruqO
- $399.99 $94.50
Save: 76% off
- John Hardy Classic Box Chain Bracelet Sterling Silver - Extra Large CEFAgMgB
- $650.00 $91.50
Save: 86% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/8 ct tw Round 10K Yellow Gold ez5yJ5u5
- $399.99 $98.50
Save: 75% off
- John Hardy Classic Chain 10.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large Obw6fwqX
- $1,450.00 $91.50
Save: 94% off
- High-Polish Cross Link Anklet 14K Yellow Gold 9" LHmTpdt0
- $699.99 $98.50
Save: 86% off
- Infinity Love Bracelet 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver nD45mplF
- $139.99 $97.00
Save: 31% off
- Men's Two-Tone Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 10.4mm OxghPYhP
- $2,999.99 $96.50
Save: 97% off












