Description
Clusters of striking round and baguette-cut diamonds are haloed by fiery round diamonds along teardrop-shaped stations in this exceptional woman's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.8 mm |
| Height | 7.7 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Love You More Bracelet Sterling Silver 7" 4bGM9hTZ
- $129.00 $103.20
Save: 20% off
- Heart Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length naDkJUur
- $899.99 $91.50
Save: 90% off
- Open Link Cable Anklet 14K Yellow Gold 10" HQvFTmeH
- $349.99 $96.00
Save: 73% off
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Green Enamel Sterling Silver 8" 5a4w5zGN
- $253.00 $92.50
Save: 63% off
- Men's Link Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" NNtnopkT
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 10.1mm 8.75" Bhp28LwQ
- $4,299.99 $97.50
Save: 98% off
- Double Link Charm Bracelet Sterling Silver yr8CFmSQ
- $199.99 $95.00
Save: 52% off












