Description
Sparkling round diamonds fill graceful rosettes in this distinctive women's bolo bracelet from world renowned designed Pnina Tornai. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is 1/2 carat and the wheat chain secures in place with a bolo clasp. Pnina Tornaiᄀᆵs 14K rose gold cuff completes the look. Exclusively available at Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I1 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 12.75 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 12.75 mm |
| Height | 12.75 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- West Virginia University Bar Bolo Bracelet Sterling Silver 9" WlHnLtUY
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Lab-Created Emerald Bracelet Diamond Accents 10K Yellow Gold 6vpJ8EcM
- $899.99 $95.50
Save: 89% off
- Lab-Created Diamond Bracelet 10 ct tw Round 14K White Gold sehiQj8A
- $13,500.00 $96.00
Save: 99% off
- Men's Blue Cord & Box Chain Bracelet Ion-Plated Stainless Steel 8.5" qg83u4zL
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 3/8 carat tw 14K Strawberry Gold LgDv8TzC
- $2,650.00 $96.00
Save: 96% off
- Cultured Freshwater Pearl & Natural Garnet Bead Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" AVzdZtgB
- $239.99 $95.50
Save: 60% off
- John Hardy Legends Naga Bracelet Black Sapphire Sterling Silver mlJ1V2vk
- $950.00 $92.00
Save: 90% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-3/8 ct tw Round 10K Rose Gold THagUWft
- $1,199.99 $91.00
Save: 92% off













