Description
Bold black diamonds trace graceful entwined waves in this striking women's bracelet from the Pnina Tornai collection. Fashioned in 14K rose gold, the total diamond weight is an impressive 2-1/4 carats and the 7-inch bracelet secures in place with a tongue clasp. Pnina Tornaiᄀᆵs 14K white gold cuff completes the look. Black diamonds are treated to permanently create the intense black color. Exclusively available at Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2-1/4 |
Color | I |
Clarity | I1 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | Fancy |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Finish | Rhodium |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 4.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 4.6 mm |
| Height | 7 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Lab-Created Ruby Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver nrokYBUT
- $399.99 $97.00
Save: 76% off
- Figaro Link Bracelet 14K White Gold 8.5" Length 7CrsvFUd
- $2,199.99 $94.50
Save: 96% off
- Le Vian Sapphire Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold ZSOonKLB
- $5,499.99 $91.50
Save: 98% off
- Lab-Created Sapphire Bracelet Blue/White 10K Yellow Gold zjAblpNR
- $999.99 $94.50
Save: 91% off
- Marco Dal Maso Men's Ultrafine Bracelet Sterling Silver 8" J13OfgNQ
- $213.00 $93.00
Save: 56% off
- Puffed Heart Anklet Sterling Silver 10 Length thqM9SHf
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" Bhxc1Fl9
- $699.99 $92.00
Save: 87% off
- Men's Mariner Link Bracelet 14K White Gold 5.1mm 8.5" mKq3kTaA
- $2,479.99 $96.50
Save: 96% off













