Description
Bold round black diamonds envelop the top of this incredible women's bangle bracelet from the Pnina Tornai collection. Fashioned in 14K rose gold, the total diamond weight is an impressive 2 carats and the hinged bangle secures in place with a tongue clasp. Pnina Tornaiᄀᆵs 14K white gold cuff completes the look. Black diamonds are treated to permanently create the intense black color. Exclusively available at Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
Color | Fancy |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I1 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Finish | Rhodium |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 3.75 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 3.75 mm |
| Height | 65.4 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Scripted Monogram Bracelet S07juX9Z
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Stella Valle Color Bangle Bracelet Purple Ceramic Over Brass KszKgSad
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 5 carats tw Round 14K Two-Tone Gold fuczy3EM
- $6,999.99 $99.00
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain Natural Peridot Bolo Bracelet Sterling Silver, Small-Medium i3weZtlj
- $795.00 $91.00
Save: 89% off
- Double Strand Link Bracelet 14K Yellow Gold 6.5" hCGPLD1X
- $699.99 $96.50
Save: 86% off
- Love Knot Cuff Bracelet Sterling Silver 2hjrIfmY
- $149.99 $93.00
Save: 38% off
- Paperclip/Rolo Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" b0N5WIw4
- $479.99 $97.50
Save: 80% off
- John Hardy Classic Chain Hammered Station Bracelet, Silver, 18K, Small wGnZuPLm
- $1,595.00 $95.00
Save: 94% off













