Description
Classic yet casual, this handsome double-wrap box chain bracelet lends a finishing touch to any style or look. Fashioned in ion-plated stainless steel, the 17-inch chain secures in place with a lobster clasp, and the links are approximately 6.0mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 17 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Box |
| Bracelet Width | 6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 17 inches |
| Width | 6 mm |
| Height | 6 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Box |
Recommended Products
- Infinity Bracelet 1/10 ct tw Diamonds Sterling Silver/10K Gold fNx04m1v
- $199.99 $99.50
Save: 50% off
- Le Vian Chocolate Ombre Bolo Bracelet 4 ct tw Diamonds 14K Gold YBe0gUis
- $6,400.00 $91.00
Save: 99% off
- Men's Bracelet Stainless Steel/Ion Plating 4Ty7i3Y0
- $104.99 $83.99
Save: 20% off
- Wrapped Loop Bangle 14K Gold Accents Sterling Silver SVJfTuu3
- $299.99 $93.50
Save: 69% off
- Diamond Bracelet 5 carats tw Round 14K Two-Tone Gold fuczy3EM
- $6,999.99 $99.00
Save: 99% off
- Cultured Freshwater Pearl Clip Bracelet 1/4 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 7.25" b973Zlt3
- $850.00 $99.00
Save: 88% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 3-3/4 ct tw Round/Baguette 14K White Gold 9pUUgJhH
- $11,980.00 $91.50
Save: 99% off
- Diamond-Cut Polished Anklet 14K Yellow Gold 9" KdqzSSJO
- $799.99 $93.00
Save: 88% off













