Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this elegant women's tennis bracelet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 1 carat and the 7.25-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 2.15 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.15 mm |
| Height | 2.15 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Lab-Created Ruby & Lab-Created White Sapphire Bangle Bracelet 10K White Gold XGqzGUg5
- $899.99 $96.50
Save: 89% off
- Lab-Created Sapphires Sterling Silver Bracelet UXdfMw0X
- $199.99 $94.00
Save: 53% off
- Alexandria Style Anklet 14K Yellow Gold 10-inch Length 0WOZPZCb
- $499.99 $98.00
Save: 80% off
- Marco Dal Maso Men's Acies Wide Bangle Bracelet Red Enamel Sterling Silver 7" mWYwHg3J
- $650.00 $92.50
Save: 86% off
- John Hardy Legends Naga 10MM Station Bracelet in Silver, Leather, Small dTdVRyCL
- $595.00 $90.00
Save: 85% off
- Textured Link Bracelet 14K Rose Gold D1BFIzk4
- $1,399.99 $96.00
Save: 93% off
- Puffed Heart Anklet Sterling Silver 10 Length thqM9SHf
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Diamond Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SGCyuc7Q
- $2,299.99 $95.50
Save: 96% off












