Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this sophisticated women's tennis bracelet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 1 carat and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 1.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 1.9 mm |
| Height | 1.9 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.75" Length 3ZsGM648
- $6,999.99 $90.00
Save: 99% off
- Men's Waxed Leather Cord Bracelet Stainless Steel 8.25 Bq4lppbW
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- Stella Valle Color Bangle Bracelet Yellow Matte-Plated Brass AhtVRZoU
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Paperclip Link Stations Anklet 14K Yellow Gold 3SRCkxAY
- $599.99 $95.50
Save: 84% off
- Diamond Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold cdDOnMnv
- $4,499.99 $95.50
Save: 98% off
- Diamond Bracelet 2-7/8 ct tw Round 10K White Gold l52a5Hvq
- $4,999.99 $90.00
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain 7.5MM Bracelet in Blackened Silver, Small sy9Gl5aQ
- $825.00 $96.50
Save: 88% off
- Polished Bangle Bracelet 14K Rose Gold 7" NjWKX4Tf
- $949.99 $96.00
Save: 90% off












