Description
Brilliant lab-created round diamonds line the top of this stunning women's bolo bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 3 carats and the wheat chain secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | F |
Clarity | SI2 |
Certified Diamond | Yes |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Created Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Lab-Created Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Pavᄄᆭ |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 3.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 3.7 mm |
| Height | 3.7 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Heartbeat Bracelet 1/10 ct tw Diamonds Sterling Silver/10K Gold WSrJhLCa
- $399.99 $96.00
Save: 76% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Black Sapphire Sterling Silver 6.5" MUixLaJi
- $725.00 $90.00
Save: 88% off
- Diamond Bangle Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" lju5f3Fs
- $3,699.99 $90.50
Save: 98% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 7/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55004145ZS 8s2fqGvd
- $4,995.00 $90.00
Save: 98% off
- Scripted Monogram Bracelet wm07kCip
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Black Onyx Bead & Box Chain Bracelet Stainless Steel 8.5" xT9l8ezi
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- John Hardy Bamboo Wrap Bracelet in Silver, Small gTG0u1vA
- $450.00 $90.00
Save: 80% off
- Diamond Tennis Bracelet 3/4 ct tw Round 18K Yellow Gold 7" nicpaOZ2
- $4,400.00 $93.00
Save: 98% off













