Description
Striking box links entwine along the length of this distinguished men's bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in 18K rose gold-plated sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a fancy clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 18K |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Box |
| Bracelet Width | 3.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 3.6 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Box |
Recommended Products
- Rolo Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7" SaAzGJaN
- $299.99 $94.00
Save: 69% off
- Link Bracelet 14K Two-Tone Gold Fhw1w514
- $499.99 $99.00
Save: 80% off
- Palm Tree Anklet Sterling Silver iVzQtn4h
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 3-1/2 carats tw Round 14K Yellow Gold 5P1ea5qs
- $5,999.99 $95.00
Save: 98% off
- Marco Dal Maso Men's Mixed Chain & Woven Brown Leather Bracelet Sterling Silver 8" JJ6Q4GDM
- $332.00 $95.00
Save: 71% off
- Paperclip/Curb Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" mqEauTV0
- $389.99 $93.50
Save: 76% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Medium 2ErDxim8
- $2,400.00 $97.50
Save: 96% off
- University of Iowa Leather Bracelet Sterling Silver 7" iuUqrGS8
- $109.99 $87.99
Save: 20% off












