Description
Dazzling lab-created diamonds sparkle across the top of this exquisite women's bolo tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 5 carats and the round wheat chain secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | F |
Clarity | SI2 |
Certified Diamond | Yes |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Created Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Lab-Created Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.8 mm |
| Height | 4.8 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw Round 14K Yellow Gold 8kEGFpit
- $2,999.99 $97.00
Save: 97% off
- North Carolina State University Leather Bracelet Sterling Silver 7" NogxoJId
- $119.99 $95.99
Save: 20% off
- Oval Link Bracelet Sterling Silver 8.75 Length 6tG0rUje
- $159.99 $97.00
Save: 39% off
- Cultured Akoya Pearl Bracelet 14K White Gold 8" WyZH9JpM
- $999.99 $96.00
Save: 90% off
- Ohio State University Bar Bolo Bracelet Sterling Silver 9" WoJCNmde
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Natural Lavender Jade Anklet Sterling Silver 9" 3fiBym7e
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Le Vian Zircon Bolo Bracelet 1/10 ct tw Diamonds 14K Gold kWPykAUc
- $2,999.99 $90.50
Save: 97% off













