Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this gorgeous women's tennis bracelet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 1 carat and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 2.45 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.45 mm |
| Height | 2.45 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.75" Length 3ZsGM648
- $6,999.99 $90.00
Save: 99% off
- Diamond Bracelet 1/20 ct tw Round-cut Sterling Silver BxlUBVJj
- $189.99 $94.00
Save: 51% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Large lNdyb7Id
- $995.00 $91.50
Save: 91% off
- University of Miami Leather Bracelet Sterling Silver 7" 5uMS8OmR
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold 8.5" O4TBEfp6
- $2,499.99 $95.50
Save: 96% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Black Sapphire Sterling Silver 6.5" NdHwbIlV
- $550.00 $98.50
Save: 82% off
- Curb Link Chain Bracelet 14K Two-Tone Gold 30X8X9BI
- $419.99 $94.00
Save: 78% off
- Round 3.6mm Franco Chain Bracelet 14K White Gold 8.5" gAoseuYO
- $3,499.99 $90.50
Save: 97% off












