Description
This 7.5-inch sterling silver bracelet features diamond-lined links with heart-shaped centers that spell out "Mom". Secured with a lobster clasp, the bracelet has a total diamond weight of 1/10 carat.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 15.25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 15.25 mm |
| Height | 4.75 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Heart Anklet 14K Yellow Gold ci0qYHqs
- $249.99 $93.00
Save: 63% off
- Diamond Bangle 1/20 ct tw Round-cut Sterling Silver 5KNKFrDS
- $149.99 $92.00
Save: 39% off
- Men's Waxed Cord/Black Leather Bracelet Stainless Steel 8.5" Q0lM0aPr
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain Connector Bracelet Sterling Silver 7.4" kickww3F
- $650.00 $93.50
Save: 86% off
- Diamond Bangle Bracelet 1 ct tw Round/Baguette 14K White Gold 7" bYXx327y
- $3,499.99 $98.50
Save: 97% off
- John Hardy Bamboo Link Bracelet Sterling Silver 6.5" wgG9ME4L
- $295.00 $97.00
Save: 67% off
- Beaded Anklet 14K White Gold MufnEDgg
- $329.99 $97.50
Save: 70% off
- Oval Mirror Link Anklet 14K Yellow Gold KTIDxCrf
- $249.99 $98.00
Save: 61% off













