Description
This stylish Cuban link bracelet features 7.0mm links that are angled to reflect more light, making it a stylish addition to any outfit. Fashioned in 14K yellow gold, the 8.5-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Chain Type | Cuban |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 7 mm |
| Clasp Type | Box |
| Chain Type | Cuban |
Recommended Products
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 6 ct tw Round/Baguette 14K Yellow Gold UNSLN5kC
- $3,499.99 $98.50
Save: 97% off
- Braided Rope Bracelet 10K Yellow Gold 7.25 Length WNyYDIyw
- $349.99 $92.00
Save: 74% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 9.0mm 8" BGIMwU9l
- $6,899.99 $91.00
Save: 99% off
- Diamond Tennis Bracelet 7 carats tw Round 14K White Gold JcFqlJ7K
- $10,999.99 $92.50
Save: 99% off
- Figaro Chain Bracelet Sterling Silver rZ8pWCr5
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Hearts Desire Diamond Bracelet 2 ct tw Round 18K Yellow Gold 3dAU8cGC
- $3,499.99 $93.00
Save: 97% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw 14K Honey Gold uW0z1o18
- $3,499.99 $97.00
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain Station Bracelet, Silver, Hammered 18K Gold, Gem, Large z9wabpuZ
- $1,100.00 $99.50
Save: 91% off












