Description
Designed to be worn standalone or in a stack for infinite versatility, this timeless sterling silver bracelet woven links in John Hardy's Classic Chain motif. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference. The wrist measurement for this piece is 6.75 to 7.25 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.28 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fish-Hook |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.28 inches |
| Width | 9 mm |
| Height | 9 mm |
| Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- John Hardy Men's Legends Naga Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver BNo2R5Pc
- $1,450.00 $98.00
Save: 93% off
- Diamond Letter L Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold l2kThcKZ
- $299.99 $94.00
Save: 69% off
- John Hardy Classic Chain Hook Clasp Bracelet in Silver, Large U85yk4jv
- $875.00 $93.50
Save: 89% off
- Lab-Created Ruby & Lab-Created Sapphire Bracelet Round Sterling Silver hP3CbhkJ
- $199.99 $93.50
Save: 53% off
- Men's Link Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" NNtnopkT
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Beveled Curb Bracelet 14K Yellow Gold 12.0mm 8" EWSci51m
- $11,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 9" I3jYutYu
- $9,499.99 $93.00
Save: 99% off
- Scripted Monogram Bracelet 0vxpYzeU
- $99.99 $79.99
Save: 20% off














