Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful Baylor University leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 16 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 16 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Italia D'Oro Pierced Bangle Bracelet 14K Yellow Gold S1N2u3pj
- $1,499.99 $94.50
Save: 94% off
- Marco Dal Maso Men's Woven Green Leather Bracelet Sterling Silver 8" CrvF0aWX
- $190.00 $97.50
Save: 49% off
- Infinity Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" If2NvIOz
- $1,099.99 $91.00
Save: 92% off
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Brown Enamel Sterling Silver 8" FmaaiNni
- $218.00 $90.00
Save: 59% off
- Cuff Bracelet Sterling Silver b8BiNy9K
- $179.99 $92.00
Save: 49% off
- Men's Anchor Link Bracelet 14K White Gold 9.0mm 8" qtFosMWf
- $3,499.99 $91.50
Save: 97% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round 14K Rose Gold yVSK9MV4
- $1,499.99 $96.50
Save: 94% off
- Twisted Hinged Bangle Bracelet 14K White Gold 7.5" d0qsqII1
- $1,399.99 $95.00
Save: 93% off












