Description
An 18K yellow gold-plated sterling silver bracelet is accented by solid black enamel lines, or "acies" in Latin, to create this striking men's wide bangle bracelet from the Acies Collection from Marco Dal Maso. The 7-inch bangle bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Enamel |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Width | 9.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 9.5 mm |
| Height | 9.5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
Recommended Products
- Italia D'Oro Double Triangle Chain Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.25" EuuM4CV5
- $1,299.99 $90.50
Save: 93% off
- John Hardy Dot Hammered Link Bracelet Sterling Silver xQOdLssA
- $625.00 $99.50
Save: 84% off
- Diamond-Cut Valentino Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" 980zHxsP
- $259.99 $93.50
Save: 64% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/8 ct tw Round 10K Rose Gold wu7YXMnB
- $399.99 $92.00
Save: 77% off
- Men's Mariner Link Bracelet 14K White Gold 5.1mm 8.5" mKq3kTaA
- $2,479.99 $96.50
Save: 96% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round 10K Yellow Gold yeJnXO16
- $5,499.99 $93.00
Save: 98% off
- Pesavento DNA Spring Bracelet Sterling Silver/Ruthenium-Plated CzOxddam
- $385.00 $98.00
Save: 75% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet in Silver, Large TmGyuQae
- $595.00 $97.50
Save: 84% off














