Description
An oxidized sterling silver bracelet is accented by solid black enamel lines, or "acies" in Latin, to create this striking men's wide bangle bracelet from the Acies Collection from Marco Dal Maso. The 7-inch bangle bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized, Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Width | 9.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 9.5 mm |
| Height | 9.5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
Recommended Products
- Stella Valle Color Bangle Bracelet Pink Matte Ceramic Over Brass EmpIL4eD
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Diamond Tennis Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold jdKKl61f
- $3,599.99 $91.00
Save: 97% off
- Cultured Freshwater Pearl Station Anklet 14K Yellow Gold 9" 2lBfAEUz
- $249.99 $97.50
Save: 61% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 7/8 ct tw Round 10K Yellow Gold oxv5xyZ2
- $799.99 $97.50
Save: 88% off
- Men's Polished Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold v2tKIG0B
- $2,999.99 $92.50
Save: 97% off
- Men's Black Cord & Leather Bracelet Stainless Steel 8.5" YwbQriu7
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- Hearts Desire Diamond Bracelet 2 ct tw Round 18K Yellow Gold 3dAU8cGC
- $3,499.99 $93.00
Save: 97% off
- Men's Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 6.8mm 8" B5E7higR
- $4,999.99 $98.50
Save: 98% off















