Description
Striking marquise-cut natural emerald gemstones are haloed by dynamic milgrain trim in this vibrant women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7-inch cable chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Marquise |
| Stone Size | 06.00 X 03.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Emerald |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Marquise |
| Stone 2 Size | 05.00 X 02.50 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Emerald |
| Stone 3 Color | Green |
| Stone 3 Shape | Marquise |
| Stone 3 Size | 04.00 X 02.00 |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 6.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 6.3 mm |
| Height | 34.8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Link Bracelet Sterling Silver PvEPth1q
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Diamond Cut Open Link Bracelet Sterling Silver pKafNTvm
- $229.99 $90.50
Save: 61% off
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" hrddnu7A
- $3,099.99 $90.50
Save: 97% off
- Diamond Infinity Bracelet 1/4 ct tw Round-cut Sterling Silver uWZj7oNS
- $499.99 $94.00
Save: 81% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round-cut 14K White Gold bgoQZAfF
- $5,599.99 $95.00
Save: 98% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 10.0mm 121bGCgG
- $9,699.99 $99.50
Save: 99% off
- Flat Bombe 4.0mm Franco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" SJJz6VKX
- $2,299.99 $91.00
Save: 96% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver, Small HmzrOlYX
- $450.00 $99.00
Save: 78% off
















