Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful Indiana University leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 21 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 21 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Men's Accent Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel/Black Titanium 8.5" UYCzRuEr
- $349.99 $96.00
Save: 73% off
- High-Polish Mirror Link Anklet 14K Yellow Gold 10" jQnKlWbU
- $579.99 $94.00
Save: 84% off
- Stella Valle January Birthstone Bangle Bracelet Red Crystal 18K Gold-Plated Brass qhWx4Dzw
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.5" Pvknp9Rg
- $2,999.99 $90.50
Save: 97% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet Sterling Silver 7.83" vsZzY4Rj
- $850.00 $92.00
Save: 89% off
- Oval Link Bracelet Sterling Silver 8.75 Length 6tG0rUje
- $159.99 $97.00
Save: 39% off
- Men's Link Bracelet Black/Gold Ion-Plated Stainless Steel k9Lrus1K
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Diamond Bracelet 1-1/3 ct tw Princess 10K Yellow Gold p2w1HBkw
- $3,149.99 $97.00
Save: 97% off












