Description
Sophisticated high-polish byzantine links intertwine around the length of this fetching women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.5-inch bracelet secures in place with a spring ring clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Spring-Ring |
| Bracelet Chain Type | Byzantine |
| Bracelet Width | 8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 8 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Byzantine |
Recommended Products
- High-Polish Bar Bolo Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" fPuDcENV
- $449.99 $94.00
Save: 79% off
- 1933 by Esquire Cuban Link Bracelet Sterling Silver VMpg3AOH
- $525.00 $97.50
Save: 81% off
- Rope Chain Bracelet 14K Tri-Color Gold 7.5" XleyBx7D
- $950.00 $95.50
Save: 90% off
- Ribbon Twist Bangle 14K Rose Gold Accents Sterling Silver PGZhbM0s
- $209.99 $96.50
Save: 54% off
- Natural Onyx & Tsavorite Bracelet 1/3 ct tw Diamonds Sterling Silver Size Medium/Large 7APnvwNw
- $129.00 $103.20
Save: 20% off
- Bangle Bracelet 10K Rose Gold 6IOlruqO
- $399.99 $94.50
Save: 76% off
- Italia D'Oro Double Triangle Chain Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.25" EuuM4CV5
- $1,299.99 $90.50
Save: 93% off
- Pnina Tornai Black Diamond Bracelet 2-1/4 ct tw Round 14K Rose Gold 7" u9Y6295A
- $2,999.99 $98.50
Save: 97% off












