Description
Incredible oval-cut natural tanzanite gemstones nestle one another across the length of this exquisite women's bracelet from the Kallati Collection. Fashioned in 14K white gold, the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Tanzanite |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 5 X 3 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 3.55 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Blackened Silver, Small lhNSvbUb
- $695.00 $98.00
Save: 86% off
- Miami Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" nuhC8HTo
- $5,050.00 $94.00
Save: 98% off
- Marco Dal Maso Men's Acies Thin Bangle Bracelet Black Enamel Sterling Silver 7" MDHkcw3s
- $443.00 $90.00
Save: 80% off
- Italia D'Oro Men's Screw Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.47" 4SftfvnG
- $2,299.99 $98.50
Save: 96% off
- Marco Dal Maso Men's Warrior Link Bracelet Sterling Silver 8" pNIJWmrZ
- $437.00 $91.00
Save: 79% off
- Textured Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Length GC7YaoyC
- $749.99 $97.50
Save: 87% off
- Semi-Solid Miami Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" yxLSqgd2
- $1,599.99 $93.50
Save: 94% off
- Star Anklet Sterling Silver XCvonbr2
- $79.99 $63.99
Save: 20% off














