Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful Kansas State University leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 15 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 15 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- John Hardy Natural Black Spinel & Natural Black Sapphire Bracelet Sterling Silver F98MOpjP
- $795.00 $96.50
Save: 88% off
- Scripted Monogram Bracelet rphMwkqG
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 7" cupWTTWh
- $3,299.99 $91.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large NKEjWsm3
- $550.00 $99.50
Save: 82% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" WueL4l6k
- $3,099.99 $91.00
Save: 97% off
- Hand-made Bangle 14K Rose Gold Accent Sterling Silver jQAgSgoR
- $149.99 $98.50
Save: 34% off
- John Hardy Classic Chain Hook Clasp Bracelet in Silver, Large U85yk4jv
- $875.00 $93.50
Save: 89% off
- Men's Fancy Link Bracelet 14K White Gold 7.4mm 8" bzXsXJvv
- $3,119.99 $98.00
Save: 97% off












