Description
A distinctive woven texture gives this elegant stackable women's bangle dynamic appeal. Crafted of 14K yellow gold, the 7.25-inch semi-solid bangle is 5.5mm in width and secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Diamond Tennis Bracelet 6-1/2 ct tw Round-cut 14K White Gold zVyiWxT9
- $12,999.99 $98.50
Save: 99% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" sM0X5y0s
- $599.99 $98.00
Save: 84% off
- Diamond-Cut Valentine Bracelet 14K White Gold 7.5" 8sEgUuBV
- $259.99 $95.50
Save: 63% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Rose Gold 9eVA1nud
- $649.99 $94.00
Save: 86% off
- Faith Disk & Cross Charm Bangle Bracelet Sterling Silver/14K Yellow Gold-Plated V8coeEXa
- $399.99 $94.00
Save: 76% off
- Heart Anklet Sterling Silver 9.5 Length OKe58aFr
- $74.99 $59.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold nwVkZZmX
- $5,199.99 $90.50
Save: 98% off
- Italia D'Oro Herringbone Bracelet 14K Yellow Gold EN5rJUfu
- $399.99 $96.00
Save: 76% off












