Description
Magnificent multi-colored yellow, pink, green, and blue natural sapphire gemstones are accented by shimmering round diamonds across the top of this extraordinary women's bangle bracelet from the Kallati Collection. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is 1/20 carat and the 7-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Multi-Color |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.6 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Pavᄄᆭ |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Colour | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 1.91 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 1.91 mm |
| Height | 2.58 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Men's Curb Link Station Bracelet Sterling Silver - Medium UYcwNajC
- $1,500.00 $95.50
Save: 94% off
- John Hardy Men's Double Curb Link Station Bracelet Sterling Silver - XL i1QYZYbe
- $1,500.00 $90.50
Save: 94% off
- Men's Black Diamond & Woven Black Leather Bracelet 1/20 ct tw Round 14K Yellow Gold 9" xYUOFqlA
- $2,500.00 $97.50
Save: 96% off
- Double Twist Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.25" Length 7zZj7bVB
- $699.99 $92.50
Save: 87% off
- John Hardy Classic Chain Connector Bracelet Sterling Silver - Small eIupb0UY
- $595.00 $97.00
Save: 84% off
- John Hardy Classic Chain Connector Bracelet 18K Yellow Gold - Large thJV6ybB
- $2,900.00 $97.50
Save: 97% off
- Figaro Chain Bracelet 14K White Gold 8" VQFgm0iA
- $699.99 $92.50
Save: 87% off
- Le Vian Sunny Yellow Diamond Bolo Bracelet 5 3/8 ct tw Round 14K Honey Gold cIsII1bv
- $14,999.99 $97.50
Save: 99% off














