Description
Striking emerald-cut lab-created diamonds are framed by brilliant round lab-created diamonds in this gorgeous women's fashion bracelet. Even more sparkling round lab-created diamonds line the band to complete the look. Fashioned in 14K white gold, the total lab-created diamond weight is an impressive 3 carats and the 7.25-inch bracelet secures in place with a box clasp. The diamonds are independently certified by Gemological Science International.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | F |
Clarity | SI2 |
Certified Diamond | Yes |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Created Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Lab-Created Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Emerald |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Lab-Created Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone 3 Type | Lab-Created Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Colour | F |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 3 Diamond Colour | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 6 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- North Carolina State University Anklet Sterling Silver 9" Lu7RBEqb
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Hearts Desire Diamond Bracelet 2 ct tw Round 18K Yellow Gold 3dAU8cGC
- $3,499.99 $93.00
Save: 97% off
- Heart Anklet 14K Yellow Gold 10" 3IS1KhBS
- $799.99 $95.00
Save: 88% off
- Diamond Infinity Bracelet 1/6 ct tw Round 10K Yellow Gold AIhQ1Kmu
- $1,199.99 $91.50
Save: 92% off
- Italia D'Oro Oval Link Bracelet Pink Enamel 14K Yellow Gold 7.5" xoPzCklm
- $1,199.99 $95.00
Save: 92% off
- Concentric Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8" Length P6txec1T
- $1,449.99 $91.50
Save: 94% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 2-1/4 ct tw Round 10K Rose Gold GVgMuQoB
- $1,699.99 $94.50
Save: 94% off













