Description
Keep your beliefs close with John Hardy's Classic Chain charms. Handcrafted from sterling silver, ancient symbols of faith amplify your personal style and make the perfect gift year-round. The bracelet secures with a lobster clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.2 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 13.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.2 inches |
| Width | 13.8 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Heart Bracelet 14K White Gold utBcwkqo
- $799.99 $93.50
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain Reversible Diamond Bracelet 1/8 ct tw Sterling Silver/18K Yellow Gold 2G1Qu5TI
- $2,900.00 $93.00
Save: 97% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/8 ct tw Round 10K White Gold H3YXQYI3
- $399.99 $99.50
Save: 75% off
- Men's Diamond Bracelet 1/5 ct tw Round Black Ion-Plated Stainless Steel mAEJ0PTp
- $349.99 $91.50
Save: 74% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 3-3/4 ct tw Round/Baguette 14K White Gold 9pUUgJhH
- $11,980.00 $91.50
Save: 99% off
- Marco Dal Maso Men's Thin Cuban Link Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold-Plated 8" T0KgAfIr
- $464.00 $92.50
Save: 80% off
- Double Curb Link Bracelet 10K Yellow Gold 8.5" Length T6x6L1sZ
- $699.99 $99.00
Save: 86% off
- Men's Link Bracelet Black Ion-plated Stainless Steel 8.5" dVFcNvae
- $104.99 $83.99
Save: 20% off















