Description
Clusters of striking round, princess and baguette-cut diamonds are haloed by fiery round diamonds in this sensational woman's tennis bracelet. Fashioned in 14K rose gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Shape | Princess-Cut |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 3 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.8 mm |
| Height | 8.6 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.25" WtnTaKtM
- $3,999.99 $95.50
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain Pull Through Bead Bracelet Onyx Cord/Sterling Silver YgVyHa8N
- $350.00 $91.50
Save: 74% off
- University of Kentucky Anklet Sterling Silver 9" Pq8LG7Br
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" zT4c7WZx
- $799.99 $90.50
Save: 89% off
- Infinity Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver A6bHf7QX
- $299.99 $98.50
Save: 67% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw 14K Strawberry Gold 1sPlEMeb
- $3,499.99 $99.00
Save: 97% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Large GIiOsxpH
- $325.00 $99.50
Save: 69% off
- Men's Polished Chain Bracelet 14K White Gold 4.0mm 8.5" zHT5TpR8
- $2,799.99 $98.50
Save: 96% off












