Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this spectacular women's tennis bracelet from the Brilliant Moments? collection. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is an impressive 5 carats and the 7.25-inch bracelet secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 3.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.2 mm |
| Height | 2.85 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- High-Polish San Marco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" OLO6c4Im
- $1,699.99 $97.50
Save: 94% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large SSZbR2Lv
- $750.00 $93.50
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain Natural Garnet Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large iwhyGoar
- $895.00 $93.00
Save: 90% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver, Medium fXAnfxvD
- $450.00 $94.50
Save: 79% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" zT4c7WZx
- $799.99 $90.50
Save: 89% off
- Men's High-Polish Link Chain Bracelet 14K White Gold 9" MLZY3fvR
- $3,999.99 $95.00
Save: 98% off
- Natural Blue Sapphire Bangle Bracelet 1/4 ct tw Diamonds 14K White Gold R4Vz2rJG
- $2,199.99 $98.00
Save: 96% off
- Men's Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold 11.0mm 8.25" OyD9nEbI
- $8,299.99 $96.50
Save: 99% off












