Description
Brilliant round diamonds line striking geometric links in this exceptional women's tennis bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is an impressive 5 carats and the 7.5-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 10 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Fancy Link Bracelet Sterling Silver pPhXmPzF
- $249.99 $98.50
Save: 61% off
- Men's Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Tungsten 8.75" Length EZSTcZv0
- $399.99 $93.00
Save: 77% off
- Diamond Halo Bangle Bracelet 1/2 ct tw Round 10K White Gold DHZxBMnP
- $1,999.99 $99.50
Save: 95% off
- Cuff Bracelet Sterling Silver uAIOqzAQ
- $179.99 $90.00
Save: 50% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet 1/5 ct tw Diamonds Sterling Silver CYc3ZqKw
- $1,550.00 $93.50
Save: 94% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round Sterling Silver JaTQgc28
- $629.99 $93.00
Save: 85% off
- Marco Dal Maso Men's Double Black Leather Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold-Plated 16" KWEghSS1
- $385.00 $90.00
Save: 77% off
- Cultured Akoya Pearl Bracelet 14K White Gold O7GbD94J
- $750.00 $98.50
Save: 87% off












