Description
Multiple rows of John Hardy's iconic Classic Chain stack elegantly atop one another in this sophisticated women's bracelet. Fashioned in sterling silver, the bracelet secures in place with a fancy clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference. The wrist measurement for this piece is 5.5 to 6.0 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Matte |
| Rhodium Color | Black |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 14 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Height | 14 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 10 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.5" gMRPGnrD
- $13,500.00 $94.50
Save: 99% off
- Double Twist Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.25" Length 7zZj7bVB
- $699.99 $92.50
Save: 87% off
- Stella Valle Letter E Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass 5R54wskU
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- Italia D'Oro Virgin Mary Chain Bracelet 14K Yellow Gold 1RqrsMOj
- $750.00 $98.50
Save: 87% off
- Le Vian Diamond Bangle Bracelet 1 ct tw Round 14K Strawberry Gold P3zTYoJb
- $3,009.99 $96.50
Save: 97% off
- Men's Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Tungsten 8.75" Length EZSTcZv0
- $399.99 $93.00
Save: 77% off
- Natural Onyx & Tsavorite Bracelet 1/3 ct tw Diamonds Sterling Silver Size Medium/Large 7APnvwNw
- $129.00 $103.20
Save: 20% off
- Pesavento Polvere Di Sogni Teardrop Bead Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold-Plated Xf5lobkM
- $192.50 $92.50
Save: 52% off














