Description
This extraordinary women's tennis bracelet features breathtaking round diamonds with an impressive total diamond weight of 5 carats. Fashioned in 18K white gold, the 7-inch bracelet is secured in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | VS2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 18K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 4.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.7 mm |
| Height | 4.7 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Lab-Created Emerald Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold m0Axbcex
- $699.99 $98.00
Save: 86% off
- John Hardy Dot Station 6.5MM Bracelet in Silver and 18K Gold, Medium XOWuGovi
- $825.00 $98.50
Save: 88% off
- Le Vian Chocolate Diamond Bolo Bracelet 3/4 ct tw 14K Gold cRkLuXOe
- $3,499.99 $92.50
Save: 97% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 6 ct tw Round 14K Yellow Gold 8.5" ay3AopFD
- $4,999.99 $94.50
Save: 98% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Small 2M78WnhA
- $325.00 $99.00
Save: 70% off
- Shy Creation Diamond Bezel Bangle Bracelet 5 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55023812ZS Isee5WK4
- $15,900.00 $99.00
Save: 99% off
- Fancy Rectangle Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" 491M0tKE
- $599.99 $98.50
Save: 84% off
- Black Diamond Bracelet 1/6 ct tw Round Sterling Silver/10K Rose Gold sdWv2T2K
- $399.99 $91.50
Save: 77% off












