Description
Clusters of brilliant round diamonds envelop stations along the length of this stunning women's bracelet. Lines of even more shimmering round diamonds separate the stations to complete the look. Fashioned in 10K white gold, the total diamond weight is 2-7/8 carats and the bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2-7/8 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 5.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 5.1 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Ohio State University Bar Bolo Bracelet Sterling Silver 9" WoJCNmde
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Fancy Diamond-cut San Marco Bracelet Sterling Silver egIDAZGq
- $229.99 $94.00
Save: 59% off
- Diamond Tennis Bracelet 2 carats tw Round-cut 14K White Gold xIJe3aqq
- $3,999.99 $97.50
Save: 98% off
- Men's Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold 5.7mm 0DZr5aqK
- $3,999.99 $97.00
Save: 98% off
- High-Polish Box Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" NGVoBQjX
- $1,199.99 $95.50
Save: 92% off
- Lab-Created Blue Sapphire Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 0zmNY0vn
- $799.99 $92.50
Save: 88% off
- Children's Hollow Miami Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold 6" 3RKuHvaG
- $379.99 $94.00
Save: 75% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold fCVIqtFI
- $6,999.99 $99.50
Save: 99% off












