Description
Stunning ovals are embellished and filled with brilliant round diamonds in this exceptional women's bracelet. Even more diamonds separate the links to complete the look. Fashioned in 10K white gold, the total diamond weight is 2-5/8 carats and the bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2-5/8 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Mixed |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Shy Creation Diamond Station Bracelet 1/10 ct tw Round 14K White Gold 7" SC22003857 5Tlv5q2q
- $470.00 $94.00
Save: 80% off
- Shy Creation Diamond Paperclip Bracelet 1-3/8 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SC55021639 OpxjCmEu
- $3,790.00 $90.50
Save: 98% off
- Mini Heart Bracelet 14K Yellow Gold 6.7" bKANogjh
- $259.99 $93.50
Save: 64% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Round 10K White Gold 7.25" O2YWJm9q
- $599.99 $90.00
Save: 85% off
- LOVE" Curb Bracelet 14K Rose Gold 6.6" Adj. TQLq4avU
- $599.99 $99.50
Save: 83% off
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" SWICiv5V
- $349.99 $97.00
Save: 72% off
- Men's Anchor Link ID Bracelet 14K Yellow Gold 10.0mm 8" eAzPc90m
- $3,499.99 $98.00
Save: 97% off












