Description
This stunning women's bolo bracelet features a row of brilliant round diamonds punctuated by a dazzling natural blue sapphire in the center. Fashioned in 10K white gold, the round wheat chain sides easily slide through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. The total diamond weight of the bracelet is 1/6 carat.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/6 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 4 X 3 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 4.5 mm |
| Height | 4.5 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Diamond Letter K Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold brUPqEQ9
- $299.99 $96.00
Save: 68% off
- Marco Dal Maso Men's Acies Thin Bangle Bracelet Blue Enamel Sterling Silver 7" WNevvsEE
- $443.00 $98.00
Save: 78% off
- Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.5" Length OTDApzYR
- $4,999.99 $93.50
Save: 98% off
- #1 Mom Bracelet 14K Yellow Gold 7" Length Yx0rbIZC
- $1,799.00 $97.50
Save: 95% off
- Diamond Bolo Bracelet 1/4 carat tw Round 10K White Gold 5jB22uBc
- $850.00 $90.50
Save: 89% off
- Mesh Bracelet Black Ruthenium-Plated Sterling Silver 7.5" JNnnF1lx
- $149.99 $92.50
Save: 38% off
- Scripted Monogram Bracelet rphMwkqG
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 7 ct tw Round/Oval 14K White Gold uGF4H5r5
- $6,370.00 $95.50
Save: 99% off













