Description
High polish oval links gracefully adjoin together with stylish textured links in this glamorous women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.99-inch link chain secures in place with a lobster clasp. From the Italia D'Oro Roma Collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7.99 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 7.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.99 inches |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Beaded Chain Anklet Sterling Silver lRpU0gnK
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Men's Diamond Bracelet 1/5 ct tw Round Gold Ion-Plated Stainless Steel/Brown Leather DcKoLZdl
- $349.99 $95.50
Save: 73% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 8-1/2 ct tw Emerald/Round 14K White Gold fbdlM4Ud
- $10,000.00 $96.50
Save: 99% off
- Polished Disc Anklet 14K Yellow Gold uvhLMiuS
- $599.99 $95.50
Save: 84% off
- Heart Bracelet 10K Tri-color Gold BQOdsEMp
- $799.99 $98.50
Save: 88% off
- Link Bracelet 14K White Gold Gg1yt2Mn
- $799.99 $96.50
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain Reversible Diamond Bracelet 1/8 ct tw Sterling Silver/18K Yellow Gold 04EPNDuL
- $3,700.00 $98.50
Save: 97% off
- Fancy Rectangle Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" 491M0tKE
- $599.99 $98.50
Save: 84% off














