Description
Heart-shaped amethysts are the center of attention in this romantic bracelet for her. Additional hearts decorated with black and white diamonds complete the look. The bracelet is 7.25 inches in length and secures with a lobster clasp. Black diamonds are treated to permanently create the intense black color.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
Stone Shape | Heart-Cut |
| Stone Size | 5 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | Fancy |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | Black |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 7.25 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Men's Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.0" 7.5mm L5sEmWql
- $4,599.99 $96.50
Save: 98% off
- Le Vian Aquamarine Bracelet 2-1/6 ct tw Diamonds 14K Gold JIQ15l5E
- $14,999.99 $96.50
Save: 99% off
- Men's Link Bracelet Stainless Steel/Tungsten 7X4OKNwS
- $129.99 $91.00
Save: 30% off
- Men's Mariner Link Bracelet 14K Yellow Gold 10.1mm 8.5" bu1s1whO
- $4,850.00 $90.50
Save: 98% off
- Infinity Anklet 14K Two-Tone Gold 9" 74H6dbuT
- $399.99 $97.00
Save: 76% off
- Lock & Key Anklet Sterling Silver 10 Length U0yQaMrY
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 1-1/2 ct tw Round-cut 14K White Gold 5UsEQcOU
- $4,499.99 $95.50
Save: 98% off
- Le Vian Diamond Bracelet 3-7/8 ct tw 14K Strawberry Gold El8ExBC9
- $6,499.99 $96.00
Save: 99% off












