Description
Crafted in sterling silver, striking round amethyst gemstones line the full length of this timeless women's bracelet. The 7.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 3.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.9 mm |
| Height | 3.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Le Vian Chocolate Diamond Bracelet 6-1/3 ct tw 14K Strawberry Gold ColUl91e
- $9,999.99 $99.50
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large yKZFqjoy
- $595.00 $97.50
Save: 84% off
- Men's Diamond Bracelet 1/3 ct tw Round Sterling Silver sOCsHjeG
- $1,000.00 $94.50
Save: 91% off
- Rectangle ID Bracelet 14K Yellow Gold kx1mKYDM
- $449.99 $98.00
Save: 78% off
- Men's Wheat Chain Bracelet 14K Yellow Gold 5.0mm 8.5" x3aipNv1
- $1,799.99 $95.50
Save: 95% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" zT4c7WZx
- $799.99 $90.50
Save: 89% off
- Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Zmpmd1kv
- $1,499.99 $92.00
Save: 94% off
- Polished Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 10.6mm eV8mbuKB
- $7,999.99 $97.50
Save: 99% off












