Description
A shimmering round diamond embellishes a bold cross station in this lovely bracelet, made for little wrists. Fashioned in 14K yellow gold, the adjustable 6-inch chain secures in place with a spring ring clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 6 inches |
| Bracelet Clasp Type | Spring-Ring |
| Bracelet Chain Type | Rolo |
| Bracelet Width | 6.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 6 inches |
| Width | 6.5 mm |
| Height | 7.8 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rolo |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Bracelet Garnet Black Sapphire Sterling Silver PArVsRJg
- $750.00 $97.00
Save: 87% off
- Pnina Tornai Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold rKv1ltD8
- $4,999.99 $98.00
Save: 98% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold QFhWG5Ob
- $7,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Le Vian Chocolate Ombre Bolo Bracelet 2 ct tw Diamonds 14K Gold WeGRMfd7
- $1,854.99 $97.50
Save: 95% off
- Polished Popcorn Bangle Bracelet Sterling Silver 7.5" DHja9V72
- $229.99 $97.00
Save: 58% off
- Men's Cultured Freshwater Pearl Bracelet Sterling Silver 9" ORZO320K
- $200.00 $97.00
Save: 52% off
- John Hardy Classic Chain Cross Bracelet Sterling Silver, Medium yr0miQH7
- $295.00 $94.50
Save: 68% off
- Lab-Created Blue Sapphire Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 1cLEYRTI
- $699.99 $93.50
Save: 87% off














