Description
Crafted in sterling silver, stunning lab-created rubies line the full length of this timeless women's bracelet. The 7.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 3.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.9 mm |
| Height | 3.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Love Anklet 14K Yellow Gold 10" FU8gORnW
- $399.99 $97.00
Save: 76% off
- John Hardy Classic Chain Natural Amethyst Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large dfb6slQU
- $795.00 $95.50
Save: 88% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet Sterling Silver 7.83" vsZzY4Rj
- $850.00 $92.00
Save: 89% off
- Marco Dal Maso Men's Woven Blue Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" lZAqkkpc
- $197.00 $91.00
Save: 54% off
- Mariner Chain Anklet 14K Yellow Gold KGvahHBJ
- $649.99 $90.50
Save: 86% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K Rose Gold AGLejckU
- $999.99 $94.00
Save: 91% off
- Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Round/Baguette 14K White Gold iUFNKnOR
- $6,999.99 $98.00
Save: 99% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K White Gold 8" yHS94BNi
- $899.99 $90.00
Save: 90% off












