Description
Stunning oval-cut lab-created rubies animate the chain of this sophisticated women's bracelet. Crafted in lustrous sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.7 mm |
| Height | 4.7 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round 10K White Gold 7.25" btYpLN2r
- $1,599.99 $93.00
Save: 94% off
- Diamond Tennis Bracelet 3/4 ct tw Round 18K Yellow Gold 7" nicpaOZ2
- $4,400.00 $93.00
Save: 98% off
- John Hardy Dot 6.5MM Bracelet in Silver and 18K Gold, Large y9Q8iaJT
- $695.00 $99.00
Save: 86% off
- Cultured Freshwater Pearl Station Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" aOgQpvAw
- $139.99 $95.00
Save: 32% off
- Men's Woven Black Leather Bracelet 14K Yellow Gold 9" COgOh4VF
- $2,000.00 $99.50
Save: 95% off
- Marco Dal Maso Men's Acies Wide Bangle Brown Enamel Sterling Silver/18K Rose Gold-Plated 7" 6Cm4GIzP
- $740.00 $97.50
Save: 87% off
- Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7 Length BxppaOC3
- $5,499.99 $99.00
Save: 98% off
- Men's Foxtail Chain Bracelet Two-Tone Stainless Steel 8.5" BR0eZeVh
- $79.99 $63.99
Save: 20% off














