Description
Brilliant round diamonds alternate with dazzling baguette-cut diamonds along the entire length of this exquisite women's bracelet. Fashioned in 14K rose gold, the total diamond weight is 1 carat and the 7.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 7.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 7.3 mm |
| Height | 3 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Black Diamond Tennis Bracelet 1/4 ct tw Round Sterling Silver 7" ud7Ro35v
- $399.99 $91.50
Save: 77% off
- Vera Wang WISH Diamond & Blue Sapphire Bolo Bracelet 1/5 ct tw Round 10K White Gold fcBxAsuE
- $2,150.00 $92.50
Save: 96% off
- Italia D'Oro Polished Oval Link Bracelet 14K Yellow Gold VjIj0u6o
- $1,049.99 $98.00
Save: 91% off
- Men's Anchor Link Bracelet 14K Yellow Gold 10.75mm 8.5" cGIfbCTj
- $9,499.99 $90.00
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain Bolo Bracelet Sterling Silver mNUUwgkx
- $650.00 $90.00
Save: 86% off
- Italia D'Oro Men's Monaco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" gFWjIwFq
- $2,799.99 $95.50
Save: 97% off
- Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Zmpmd1kv
- $1,499.99 $92.00
Save: 94% off
- Bead Bracelet Blue Enamel 14K Yellow Gold 7.5" 26PFmOcW
- $169.99 $98.00
Save: 42% off













