Description
Refreshing round lab-created sapphires alternate with vertical bars of round diamonds in this elegant bolo bracelet for her. Styled in sterling silver with a total diamond weight of 1/8 carat, the bracelet has round wheat chain sides that slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Diamond-Cut Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" 1cPzl1bA
- $799.99 $97.00
Save: 88% off
- Hollow Curb Link Bracelet 10K Yellow Gold eWDEtwcx
- $999.99 $98.00
Save: 90% off
- John Hardy Legends Naga 3.5MM Double Wrap Bracelet in Silver, Medium l2b2kEj2
- $695.00 $98.00
Save: 86% off
- John Hardy Classic Chain 6MM Steel Cord Bracelet Silver Sterling Silver, Medium oyfkqfOV
- $550.00 $99.00
Save: 82% off
- Men's Hematite Bead Bolo Bracelet Stainless Steel BZyEhPgE
- $179.99 $91.50
Save: 49% off
- Diamond Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold cdDOnMnv
- $4,499.99 $95.50
Save: 98% off
- Virgin Mary/Cross Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" M8GzEL9E
- $399.99 $98.00
Save: 75% off
- Marco Dal Maso Engraved Woven Blue Leather Bracelet Sterling Silver 8" P0OHswBK
- $199.00 $94.00
Save: 53% off












