Description
Dynamic woven black leather wrap creates this distinct men's bracelet from the Lash Collection from Marco Dal Maso. Fashioned in black leather and oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold tXZ0qCBj
- $8,250.00 $95.50
Save: 99% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 3/4 ct tw Round 10K Yellow Gold QMOMbSxO
- $1,399.99 $90.00
Save: 94% off
- Twisted Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7" 8NWg5vzT
- $749.99 $99.50
Save: 87% off
- Sea Shell Anklet Sterling Silver 9 Length t2HK939L
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Double Strand Link Bracelet 14K Yellow Gold 6.5" hCGPLD1X
- $699.99 $96.50
Save: 86% off
- Shy Creation Diamond Bangle 1/2 carat tw Round 14K Rose Gold SC55002257ZS fDshKp1L
- $2,395.00 $97.00
Save: 96% off
- Le Vian Chocolate Ombre Bolo Bracelet 2 ct tw Diamonds 14K Gold WeGRMfd7
- $1,854.99 $97.50
Save: 95% off
- Bolo Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver/10K Gold Sq9wlAZI
- $449.99 $98.50
Save: 78% off














