Description
Dynamic chain link combines with bold woven brown leather to create this distinct men's bracelet from Marco Dal Maso. Shimmering orange natural sapphire flank the center to complete the look. Fashioned in brown leather and 18K rose gold-plated oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Orange |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 10.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 10.5 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Stella Valle Color Bangle Bracelet Red Matte Ceramic Over Brass 4ocxpSIz
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Natural Amethyst Tennis Bracelet 10K Yellow Gold 7" DXS8wgI1
- $849.99 $97.50
Save: 89% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round/Baguette 10K Two-Tone Gold MqS7sHoI
- $1,799.99 $93.00
Save: 95% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link Station Bracelet in Silver, Large U5i7fJ1D
- $625.00 $92.50
Save: 85% off
- Lab-Created Diamond Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold C0Nu5ynU
- $3,250.00 $92.50
Save: 97% off
- Double Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length 1UIfuV3f
- $949.99 $96.00
Save: 90% off
- Diamond Tennis Bracelet 1 1/2 ct tw Round 10K White Gold jKaQImJd
- $3,200.00 $99.00
Save: 97% off












