Description
Dazzling woven green leather cord abuts striking foxtail links in this incredible men's bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in 18K rose gold-plated sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a fancy clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 18K |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 6.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 6.1 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain 5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Large C8zBAEuV
- $2,795.00 $96.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K Gold, Small Atb1yzPH
- $2,300.00 $96.50
Save: 96% off
- Amethyst Bracelet Black/White Diamonds Sterling Silver 4xKhY4V5
- $149.99 $93.50
Save: 38% off
- Marco Dal Maso Men's Ultrafine Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold-Plated 8" hSHMpB7U
- $244.00 $98.00
Save: 60% off
- John Hardy Cultured Freshwater Pearl Bead Bracelet Sterling Silver, Medium-Large RG2DhoZP
- $495.00 $93.00
Save: 81% off
- Italia D'Oro Men's Cycle Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" nq8d6RaE
- $4,999.99 $93.50
Save: 98% off
- Heartbeat Bracelet 1/20 ct tw Diamonds 10K White Gold eIwJdO1Y
- $299.99 $90.50
Save: 70% off














