Description
Dynamic chain link combines with bold woven blue leather to create this distinct men's bracelet from Marco Dal Maso. Shimmering blue natural sapphire flank the center to complete the look. Fashioned in blue leather and 18K rose gold-plated oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 10.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 10.5 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K, Dia, Small Di9w500I
- $3,400.00 $99.00
Save: 97% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold wKa1cH01
- $2,650.00 $95.00
Save: 96% off
- Diamond Bangle Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold iajskp6l
- $5,900.00 $98.50
Save: 98% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 12 ct tw Round 14K White Gold 7.25" ce7NMAhq
- $15,999.99 $97.00
Save: 99% off
- Black Diamond Bracelet 1/6 ct tw Round Sterling Silver/10K Rose Gold sdWv2T2K
- $399.99 $91.50
Save: 77% off
- Infinity Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" If2NvIOz
- $1,099.99 $91.00
Save: 92% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K White Gold 8.5" ra8TKJIi
- $2,199.99 $90.00
Save: 96% off
- John Hardy Legends Naga 6MM Station Bracelet in Silver and 18K Gold, Small EAHygs3J
- $825.00 $99.50
Save: 88% off












